مقالات موتور سیکلت

تفاوت انجین موتور سیکلت ها

انجین

طبقه بندی انجین ها در موتور سیکلت ها

انجین های ۱۰۰ سی سی

 • در این نوع انجینها که دامنه وسیعتری از موتور سیکلت ها را در بر می گیرد و بیشتر از این مدل موتور سیکلت در مسیرهای شهری و حتی جاده های خاکی استفاده می کنند.

انجین های ۱۲۵ سی سی

 • در بیشتر موتور سیکلت ها از این نوع حجم استفاده می شود این نوع انجین شتاب ، سرعت و همچنین مصرف سوخت قابل قبول و متوسطی دارد و باید اشاره کرد چون شتاب و سرعت بالایی ندارند با کاربری برون شهری کمتر به کار رفته می شود.

انجین های ۱۷۵ سی سی

 • این نوع موتورها حجم آن ها بین ۱۷۵ و ۲۰۰ سی سی تغییر می کند و عمدتا در موتورهای بیابانی یا همان موتورهای enduro استفاده می شود.

انجین های ۲۵۰ سی سی

 • این مدل نیز حجم آن ها از ۲۵۰ تا ۳۰۰ سی سی تغییر می کند و می توان گفت که اغلب شرکت های موتور سیکلت سازی موتوری در این مدل تولید کرده اند. این نوع انجین ها تقریبا در تمامی موتور سیکلت ها با کاربری بیابانی ، شهری ، مسابقه و enduro کاربرد دارد.

انجینهای ۳۵۰ تا ۴۰۰ سی سی

 • این نوع موتور در واقع از پرقدرت ترین موتور سیکلت ها می باشد سرعت و شتاب بالا و مصرف سوخت تقریبا مناسب از مزیت های این نوع موتورها می باشد و این نیز تقریبا در تمام موتور سیکلت ها کاربرد دارد و در موتور های sport نیز بکار می رود.

انجینهای ۵۰۰ سی سی

 • این نوع در واقع معرف یک پر قدرت است در این مدل مصرف سوخت اهمیت زیادی ندارد و از این مدل در موتور سیکلت های خیابانی و همچنین موتور سیکلت های مسابقه ای بکار می برد.

انجینهای ۶۰۰ تا ۷۵۰ سی سی

 • این نوع معمولا در موتور سیکلتهای شهری و برون شهری یا همان توریستی استفاده می شود.

انجینهای بالای ۷۵۰ سی سی

 • این نوع موتور در موتور سیکلتهای مسافرتی و بزرگ کاربرد داشته و بیشتر آن ها از موتورهای فوق سنگین قرار می گیرند و وزن تقریبی آن ها حدودا بین ۲۷۰ تا ۳۶۰ کیلو گرم می باشد و این نوع از نظر اندازه و قدرت توان خروجی آن ها حدود ۹۰ اسب بخار است و شبیه به انجین های به کار رفته در خودروهای کوچک است و سرعت این موتور سیکلت ها ۲۰۰ کیلومتر در ساعت می باشد و قیمت این نوع موتور سیکلت تقریبا با قیمت یک خودروی سواری کوچک است.

مشکلات انجین ها

مشاهده لرزش زیاد در سرعت های بالا: عدم کیفیت خوب روغن و یا دنده تایم بودن انجین

مشاهده تغییر رنگ پوسته انجین: افزایش بیش از حد انجین به دفعات زیاد

مشاهده بخار روغن در درز های انجینها: زیاد بودن سطح روغن در موتور یا خراب بودن واشرها و اورینگ های انجینها

صدای غژ غژ کردن از درب سمت چپ انجین (درب برق): بریدن خار خورشیدی جلو که با سرعت گیری بیشتر هم میشه

صدای تاق تاق یا لق لق کردن از مرکز انجینها : صدای شاتون که بصورت ممتد در هر بالا و پایین کردن پیستون و بسیار واضح شنیده میشود به دلیل گرمای بالای انجین یا کم بودن روغن و یا آسیب دیدن یاتاقان های میل لنگ

1 نظر در “تفاوت انجین موتور سیکلت ها

 1. afhinnn.1440@gmail.com گفت:

  انجینو چجور میشه خرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *