مقالات موتورسیکلت

معرفی بزرگترین اسکوتر ساز دنیا وسپا

موتور وسپا یکی از مشهورترین مدل های موتورسیکلت است که در ایران و جهان علاقه مندان فراوانی داشته و دارد و بسیاری از افراد خاطره های نوستالژیکی از این مدل موتور سیکلت در ذهن خود دارند.
 
مدل های جدید موتورسیکلت وسپا در کشور‌ ایران چندسالی هست که خاطرات گذشته را برایمان تداعی کرده است.
 
کارخانه PIAGIO (پیاجیو) در شهر معروف جنوا ایتالیا در سال ۱۸۸۴ توسط رینالدو پیاجیو که در آن زمان ۲۰ سال سن داشت تاسیس شد.
 
اولین فعالیت کارخانه رینالدو تهیه قطعات و تعمیر کشتی های تفریحی مجلل بود. اما تا زمان ورود به سال ۱۹۰۰، پیاجیو به تولید واگن های ریلی، خودروهای حمل بار، اتوبوس های مسافری لوکس و پیشرانه های این نوع اتوبوس ها، بدنه کامیون های خاص و تراموا نیز اقدام می کرد. جنگ جهانی اول تنوع جدیدی را در مناسبات صنعتی آن زمان رقم زد که رفته رفته فعالیت های پیاجیو را برای چند دهه متمایز می نمود.

این شرکت پس از چندی اقدام به تولید هواپیماهای معمولی و دریایی نمود. در همان زمان کارخانه های جدیدی یکی پس از دیگری در ایتالیا تأسیس می شدند. در سال ۱۹۱۷ پیاجیو یک کارخانه جدید در شهر پیزا خرید، و چهار سال بعد یک کارخانه کوچک را در پونتدرا به مالکیت خود درآورد که در ابتدا به مرکز تولید قطعات و ملزومات هواپیمایی (مانند پروانه، پیشرانه و بدنه کامل هواپیما) تبدیل شد و بعد از جنگ جهانی دوم تولد برند خوش آتیۀ Vespa را به جهان معرفی نمود.

در ۲۳ آوریل ۱۹۴۶، پیاجیو در اداره مرکزی مالکیت فکری، یک گواهی حق اختراع به نام خود ثبت نمود. در مدت کوتاهی پس از این ثبت رسمی، نام وسپا برای عموم مطرح شد و واکنش های گوناگونی را برانگیخت. اما با وجود این واکنش های متفاوت، انریکو پیاجیو بدون معطلی تولید انبوه اولین سری از وسپاهای ۹۸ سی سی را آغاز کرد. این وسیله نقلیه جدید اولین حضور در میان مشتاقان خود را در مکان زیبای گلف کلاب در رم و در حضور ژنرال استون به نمایندگی از ارتش متحد آمریکا جشن گرفت. مردم ایتالیا وسپا را برای اولین بار در ۲۴ مارس ۱۹۶۴ در صفحات مجله Motor و در ۱۵ آوریل ۱۹۶۴ بر روی جلد سیاه و سفید مجله La Moto مشاهده کردند.

وسپا شیوه های طراحی که تا آن زمان معمول بود را پشت سر گذاشت و آغازگر مفهومی جدید با نام Scooter یا همان موتورهای جمع و جور سفرهای شهری با طراحی خاص بدنه و چرخ های کوچک بود که پس از عرضه اولیه خود به میزان فروش ۱۷ میلیون موتور در پنج قاره دست یافت. طراحی و شاخصه های فنی این موتور، در طی چندین سال به تدریج سیر تکاملی خود را طی نمود و در طول این مدت همواره به روح اصیل وسپا به عنوان وسیله نقلیه ای که ویژگی سادگی استفاده را به همراه دارد و در دسترس همگان قرار دارد وفادار بوده است.
 
 حقایقی جالب از وسپا
 
کمبود فضای پارک در شهرهای بزرگ و هزینه پایین حمل و نقل وسپا دو دلیل افزایش محبوبیت این دو چرخ غیرمتعارف بوده است.
 
در نزدیکی کارخانه وسپا در توسکانی ایتالیا موزه و فروشگاه پیاژیو واقع شده که نمونه هایی از این موتور را در خود جا داده است.
 
اوج دوران طلایی وسپا بین دهه ۵۰ تا ۶۰ بوده است که این موتور در صنعت فیلمسازی آمریکا به کار گرفته شد و کمک زیادی به رشد آن کرد. وسپا کم کم در ایتالیا به نماد جوانی بی خیال تبدیل شد که ارزان بود و ابزاری کارآمد برای حمل و نقل بویژه در شهرها به شمار می رفت. از این رو موتورسیکلت وسپا به نمادی از ایتالیا و شیوه زندگی جوانان این کشور تبدیل شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *