بلاگ

یاماها    MT15دنده ای

یاماها    MT15دنده ای

یاماها   MT15 یکی از محصولاتی است که یاماها اختصاصا برای آسیا دست به طراحی و تولید آن زد و به خوبی توانست جای پای خودش را در بازارهای مختلف محکم کند. این موتور توانست بازارخوبی را در کشورهای آسیایی مثل اندونزی و هند و … برای خود ایجاد کنند و تبدیل به یکی از پرطرفدارترین موتورهای ۱۵۵ سی‌سی شود. اخیرا شرکت نیروموتور که نمایندگی محصولات یاماها در ایران است خبر پخش تازه وارد ایران یعنی یاماها MT15 در بازار موتورسیکلت را داده است.

این موتور سال ۲۰۱۸ در تایلند وارد خط تولید یاماها شد و بعد از آن سال ۲۰۱۹ دراندونزی تولید شد. موتورهای تولید اندونزی برای کشورهای فیلیپین و ویتنام هم صادر میشدند. و در نهایت در سال ۲۰۲۰ در مالزی با یک پلتفرم و مشخصات فنی مشابه با تایلند و اندونزی به تولید رسید.

یکی دیگر از تولیدکنندگان، کشور هند بود که MT15 را با یکسری تغییرات نسبت به دیگرکشورها تولید کرد. از سال ۲۰۱۹ هند با یک انجین و شاسی و فرم بدنه مشابه با تایلند اما با یکسری تفاوت شروع به تولید کرد. کمک‌فنرهای جلو، اندازه چرخ‌ها، بازوی چرخان، گارد‌ها و دستگیره‌ها و وجود سیستم‌های ABS و TCS (ترکشن کنترل) یا کنترل کشش از تفاوت‌های نسخه هند است.

طراحی یاماها MT15دنده ای

طراحی یاماها MT15 مانند دیگر محصولات یاماها حس خشن بودن را به بیننده انتقال میدهد. MT15 در سبک نیکد و با الهام از یاماها آر ۱۵و یاماها MT09 طراحی شده است که در ادامه به طراحی قسمت‌های مختلف آن میپردازیم.

چراغ‌ یاماها MT15دنده ای

چراغ‌ جلو MT15 از پروژکتورهای LED تولید شده که روشنایی و دقت خوبی دارند و شباهتی هم به دیگر محصولات یاماها مثل MT25 و MT09 دارد. راهنماها نیز از LED تشکیل شده اند. چراغ عقب هم تماما از LED تشکیل شده که هنگام ترمزگیری روشنایی مناسبی ایجاد میکند و راهنماها نیز برروی پایه پلاک نصب شده اند.

فرمان و صفحه کیلومتر یاماها MT15دنده ای

فرمانی که برای MT15 طراحی شده به حالتی است که فرم قرارگیری بدن را عمودی‌تر میکند و باعث تجربه سواری لذت‌بخش‌تری میشود. صفحه کیلومتر تماما دیجیتال آن اطلاعات کاملی را در اختیار راکب قرارمیدهد مثل دنده‌شمار، چراغ نشان‌دهنده زمان تعویض دنده، سرعت، دورموتور و مقدار بنزین. در اطراف آن هم چراغ‌های نوربالا و راهنما‌ها، خلاصی دنده، آمپر آب، چراغ چک و در نسخه هندی چراغ ABS قرارگرفته. تنظیمات صفحه کیلومتر هم به کمک دکمه‌هایی که در زیر قرارگرفته قابل کنترل است.

طراحی زین یاماها MT15دنده ای

ضای زین راکب عرض مناسبی دارد و بدن در فرم خوبی بر روی موتور قرار میگیرد اما در قسمت ترک‌نشین زین کوچک میشود و فقط یک ترکبند برروی زین برای نگه داشتن وجود دارد و دستگیره هایی که زیر زین ایجاد شده کارایی چندانی ندارد. در نسخه هندی یکسری گارد‌ها و دستگیره‌های دیگری تعبیه شده که بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد.

مشخصات فنی یاماها MT15دنده ای

بخش فنی یاماها MT15 یکی از نکات قوت آن به حساب میآید. یاماها با قدرتی که در ساخت انجین و استفاده از تکنولوژی های روز دارد MT15 را تبدیل به یکی از بهترین نیکدهای ۱۵۵ سی‌سی کرده است. در ادامه بیشتر درباره مشخصات فنی صحبت خواهیم کرد.

انجین یاماها MT15دنده ای

یاماها mt15 از یک انجین تک سیلندر ۱۵۵ سی‌سی ۴ زمانه ۴ سوپاپ SOHC و نسبت تراکم ۱۱.۶:۱ بهره میبرد. این انجین همان انجین ۱۵۵ سی‌سی یاماها است که در یاماها WR155 ،R15 و XSR155 هم استفاده شده. حداکثر قدرت تولید شده ۱۸.۴ اسب‌بخار یا ۱۳.۵ کیلووات در دورموتور ۱۰۰۰۰ است. حداکثر گشتاور آن ۱۴.۱ نیوتون متر در دورموتور ۷۵۰۰ است که برای یک انجین ۱۵۵ سی‌سی قدرت مناسبی است. همچنین در این موتور مانند دیگر محصولات یاماها از سیستم VVA (Variable Valve Actuation) یا زمانبندی متغییر سوپاپ‌ها استفاده شده. حجم روغن مورد نیاز انجین هم یک لیتر است. نهایت سرعت MT15 روی کاغذ ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت است.

سیستم خنک‌کاری یاماها MT15دنده ای

نجین یاماها MT15 توسط سیستم آب‌خنک دمای خودرا کاهش میدهد. حجم رادیاتور آن ۰.۵۲ لیتر است و مایع خنک کننده توسط فن تعبیه شده برای آن دمایش کاهش میابد و در انجین به گردش درمیآید.

انتقال قدرت یاماها MT15دنده ای

درت انجین MT15 از طریق کلاچ خیس چند صفحه‌ای و گیربکس ۶ سرعته به کمک زنجیر به چرخ عقب منتقل میشود. البته در کلاچ از سیستم اسلیپر کلاچ یا کلاچ لغزنده نیز استفاده شده است.

سوخت‌رسانی و ظرفیت باک یاماها MT15دنده ای

سوخت موتور توسط انژکتور منتقل میشود و ظرفیت باک موتور ۱۰ لیتر است و مصرف آن حدودا ۲ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر مشخص شده.

شاسی و سیستم تعلیق یاماها MT15دنده ای

برای شاسی MT15 از یک شاسی Deltabox استفاده شده که باعث ایجاد فرم مثلثی در بالا و پایین نقاط محور میشود. این شاسی تعادل خوبی نیز ایجاد میکند. برای نسخه تایلند در جلوی موتور از کمک‌فنرهای تلسکوپی معکوس استفاده شده و در قسمت عقب از بازوی شناور آلومینیومی با مونوشاک استفاده شده. در نسخه هند کمک‌فنرهای جلو به مدل تلسکوپی تغییر کرده. یکی از مزیت‌های دیگر نسخه هند وجود سیستم TCS یا کنترل کشش است که به هندلینگ بسیار کمک میکند.

در نسخه تایلند از لاستیک‌هایی با سایز ۱۱۰/۷۰-۱۷ برای چرخ جلو و سایز ۱۴۰/۷۰-۱۷ برای چرخ عقب استفاده شده است. اما تفاوت نسخه هند سایز لاستیک جلو است که ۱۰۰/۸۰-۱۷ تغییر یافته.

ابعاد و وزن یاماها MT15دنده ای

نسخه تایلند با طول ۱۹۶۵ میلیمتر، عرض ۸۰۰ میلیمتر، ارتفاع ۱۰۶۵ میلیمتر و فاصله دو محور ۱۳۳۵ میلیمتر و وزن خشک ۱۳۳ کیلوگرم عرضه میشود. نسخه هند با طول ۲۰۱۵ میلیمتر، عرض ۸۰۰ میلیمتر، ارتفاع ۱۰۷۰ میلیمتر و فاصله دومحور ۱۳۲۵ میلیمتر و وزن با بنزین و روغن ۱۴۱ کیلوگرمی تولید میشود.

سیستم ترمز یاماها MT15دنده ای

یاماها برای متوقف کردن MT15 از ترمز‌های دیسکی سایز ۲۸۲ میلیمتری برای جلو و سایز ۲۲۰ میلیمتری برای عقب استفاده کرده که در نسخه هند سیستم ABS یا ترمز ضد قفل دوکاناله هم تعبیه کرده. عرضه در ایران

بلاخره نسخه تایلند یاماها MT15 در نیروموتور موجود شد و میتوانید برای مشاهده یا خرید به یکی از شعبات مراجعه کنید.

درنهایت

میشه گفت که که با ورود یاماها MT15 به بازار ایران قطعا قرار است رقابت را برای رقیب‌های خودش سختتر بکند و تبدیل به یکی از بهترین ۱۵۵ سی‌سی های ایران شود و علاقه‌مندان زیادی برای خودش را پیدا کند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *