مقالات موتور سیکلت, موتورسیکلت الکتریکی

معرفی موتورسیکلت برقی یاماها TY-E

خرید موتورسیکلت برقی سبک‌وزن و کوهستانی یاماها، همراه باتری و موتور برقی؛ فقط ۷۰ کیلوگرم وزن دارد و برای درخشش در رقابت‌های آفرود مسیرهای سخت، طراحی شده است. رقابت‌های ترایلز در سراسر جهان به ویژه کشورهای اسپانیا و بریتانیا محبوبیت زیادی دارد و علاقه‌مندان زیادی را به سوی خود جذب کرده است.

برخلاف اکثر مسابقات موتورسیکلت و اتومبیلرانی؛ ترایلز ارتباطی با سرعت ندارد و شرکت‌کننده‌ها باید با گذر از مسیرهای دشوار مهارت خود را با حفظ تعادل به نمایش بگذارند. واضح است که برای نقش‌آفرینی در چنین چالشی، نیاز به موتورسیکلت‌های مخصوص است و به همین دلیل برندهای مشهور جهانی این مسئله را همواره در نظر دارند.

همچنین با ظهور پیشرانه‌های برقی و فراگیر شدن این نوع از قدرت‌رسانی در انواع وسایل نقلیه و شیوه‌های مختلف حمل و نقل، اهمیت طراحی محصولاتی با این قابلیت دوچندان می‌شود. اخیرا شرکت یاماها موتورسیکلتی درخور مسابقات ترایلز طراحی کرده است که مدتی پیش با نام TY-E در دنیای موتورسیکلت‌های ترایلز ثبت شد و در ادامه قرار است نگاهی به آن بیاندازیم.

براساس انتشارات رسمی یاماها، موتورسیکلت TY-E در زمره‌ی برنامه‌ی تکاملی تحقیقات و توسعه‌ی این برند موسوم به R & D قرار می‌گیرد. طبق این چشم‌انداز، مهندسین و تیم طراحی این برند مشهور موظفند ۵ درصد از زمان فرایند طراحی و تولید را به ایده‌های نوآورانه و به دور از تعصب اختصاص دهند. کارشناسان یاماها می‌گویند که موتورسیکلت فعلی در راستای بهره‌برداری حداکثری از مزایای قدرت‌رسانی برقی طراحی شده است. به لطف اقدامات تیم طراحی تخصصی؛ یاماها TY-E، معایب رایج وسایل‌ نقلیه الکتریکی از قبیل قدرت خروجی بیش از حد حاصل از اجزای کوچک و سبک را ندارد و توانایی مهار گشتاور بالا را دارد تا سواری آسان، واکنش‌پذیر و قابل کنترلی رقم بزند.

در قلب یاماها TY-E، موتور الکتریکی‌ جمع و جوری با دور و قدرت بالا قرار دارد تا با کمک گشتاور قوی در سرعت‌های پایین و همینطور شتاب توزیع‌پذیر و گسترده، امکان سواری هر چه بهتر در مسیرهای خارج‌ جاده‌ای را فراهم کند. این پیشرانه به یک کلاج مکانیکی متصل است و از یک باتری پک لیتیوم یونی جدید و سبک تغذیه می‌شود. دورتادور قوای محرکه برقی یاماها TY-E توسط قاب پیشرفته مونوکوک CFRP‌ (شاسی یکپارچه با بدنه) احاطه شده است. به گفته کارشناسان برند ژاپنی، این بدنه در سبک‌ترین حالت ممکن طراحی شده است و در عین حال استحکام لازم و فضای مورد نیاز باتری را در بر دارد. طبق اطلاعاتی که در نشر رسمی یاماها TY-E مطرح شده است؛ علی‌رغم کاربرد بدنه فوق‌باریک، کم و کاستی و مزاحمتی برای مانور راننده وجود ندارد. خرید موتورسیکلت برقی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *