مقالات موتور سیکلت

یاد بگیرید چطوری روغن موتورسیکلت عوض کنید

آموزش تعویض روغن موتورسیکلت

برای اینکه موتوری که دارین رو خوب و سالم نگه داری کنید لازمه یک سری کارهارو انجام بدید مثل تعویض روغن موتور یا تعویض فیلتر روغن که باعث میشه در هزینه های تعمیر و نگهداریتون صرفه جویی بشه. تعویض روغن موتور موتورسیکلت کار خیلی آسونیه و نیاز به ابزار یا وسایل زیادی نداره. در ادامه بهتون آموزش میدیم که چطوری خودتون روغن موتورتون رو عوض کنید پس تا آخرش همراه ما باشید.

با گذشت زمان و بعد از یک مدت استفاده از موتور شما احتیاج به تعویض روغن پیدا خواهید کرد چراکه وظیفه روغن موتور حفاظت از انجین هستش و با این عمل روغنی که خاصیت خودش رو از دست داده جاش رو به روغن تازه میده. بد نیست این رو به عنوان یک نکته یادآوری کنم که اگر توی مکانی زندگی میکنید که دمای محیطی بالایی داره یا جاهایی که گرد و غبار و آلودگی زیادی داره روغن موتورتون رو باید در تایم های زمانی کوتاه تری عوض کنید.

حتما سر موقع روغن موتورتون رو عوض کنید چون هزینه ای که ممکن در اثر دیرعوض کردن روغن موتور و آسیب به انجین براتون بوجود بیاد خیلی بیشتر از هزینه یک قوطی روغن باشه!! ناگفته نماند که بسته به میزان استفاده از موتور سیکلت و سطح کیفیت روغن خریداری شده این مورد میتواند تعیین شود که هر چند وقت تعویض روغن موتور انجام گیرد. بعد از هر سه یا چهار بار تعویض روغن می بایستی فیلتر کاغذی روغن نیز عوض شود.

دقت کنید که باید حتما از روغن مناسب با انجین موتورسیکلت خودتون استفاده کنید روغن های بی کیفیت به قطعات و کارایی انجین آسیب میرسونه و حالت روانی خوبی ندارن.

قبل از تعویض روغن موتور موتورسیکلت به یاد داشته باشید که حدود ده کیلومتر رانندگی کنید و سپس نیم ساعت موتور را خاموش کنید تا انجین به دمایی برسد که دست را نسوزاند سپس اقدام به تعویض روغن نمایید. با این عمل هم ذرات اضافی و مضر و یا دوده  از انجین خارج می شود و هم با گرم بودن موتور غلظت روغن افزایش پیدا میکند.

اگر هم ذرات ریز و یا قطعات غیرطبیعی در روغن خارج شده مشاهده کردید حتما جهت بررسی و رفع عیب اقدام مناسبی انجام دهید. فراموش نکنید اجازه دهید ابتدا روغن تخلیه شده در ظرف خنک شود سپس کف ظرف را با دقت مورد بررسی قرار دهید.

تخلیه روغن موتور‌سیکلت

تعویض روغن موتور موتورسیکلت

لوازم مورد نیاز:

۱- یک ظرف با حجم مناسب

۲- دستمال

۳- قیف

۴- آچارهای مناسب با پیچ های تخلیه روغن

۵-فیلتر روغن موتورسیکلت

موتور سیکلت را در محلی صاف قرار دهید. سپس پیچ روغن موتور را باز کنید، پیچ تخلیه روغن موتور را باز کنید.

یک ظرف مناسب در زیر پیچ تخلیه قرار دهید تا روغن قبلی به درون آن بریزد و تا زمان تخلیه کامل روغن منتظر بمانید ممکن است بین نیم ساعت الی ۱ ساعت طول بکشد.

پس از گذشت ۱۰ دقیقه به آرامی با دست ۳ هندل بزنید سپس ۵ دقیقه دیگر دو بار دیگر این عمل را مجددا تکرار کنید تا مجموعا به ۹ بار هندل زدن برسید. با این کار تمامی روغن داخل اجزا کاملا تخلیه می شود. فراموش نکنید فیلتر فلزی را کاملا تمیز کرده و در سر جای خود قرار دهید سپس پیچ تخلیه را ببندید.

توجه: به خاطر داشته باشید زمانی که انجین گرم است روغن جدید را درون آن نریزید چراکه باعث آسیب رساندن به بعضی از قطعات می شود.

در ادامه کار تعویض روغن موتور موتورسیکلت یک قیف تمیز را در بخش ورودی روغن موتور قرار دهید و به آرامی روغن را اضافه کنید.

با توجه به میزان حجم استاندارد در نظر گرفته شده برای موتورسیکلت های مختلف مقدار روغن را به اندازه درون انجین بریزید. برای چک کردن میزان روغن موتور ریخته شده بعد از روشن کردن موتور بگذارید ۳ دقیقه درجا کار کند سپس آن را خاموش کنید و یک دقیقه بعد سطح روغن موتور را بررسی کنید اگر کم بود میتوانید چند سی سی دیگر به آن اضافه کنید.

تعویض فیلتر روغن کاغذی: در هر چهار بار تعویض روغن موتور موتورسیکلت یا هر ده هزار کیلومتر فیلتر روغن کاغذی را می بایست عوض کرد.سعی کنید فیلترهای با کیفیتی خریداری کنید چراکه فیلتر نقش مهمی در جلوگیری از آلوده شدن روغن موتور انجین را دارد. پیچ قسمت فیلتر روغن را باز کنید فیلتر روغن را به آرامی خارج کنید سپس فیلتر جدید را به همان صورت و جهتی که فیلتر قبلی قرار داشت جایگزین کنید و در فیلتر را محکم ببندید.

کار تعویض روغن موتور تمام است و پیچ های باز شده را سفت کنید.

اگه اینکارو انجام دادید زیر همین مقاله تجربه خودتون رو با سایر موتورسوارها به اشتراک بزارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *