مقالات موتور سیکلت

کاهش استرس و افزایش تمرکز با موتور سواری

مطالعات جدید نشان می دهد که رانندگی با موتور سیکلت باعث کاهش استرس و افزایش تمرکز می شود. در ادامه به بررسی این مزایای موتور سواری خواهیم پرداخت، همراه ما باشید.

چرا وقتی سوار موتور می شوید دچار هیجان می شوید؟ همه ی ما این احساس را داریم، درست است؟

احساس رها بودن ، فشار آدرنالین ، فواید اجتماعی سواری گروهی ، همه اثراتی مثبت برای ما به ارمغان خواهد آورد.

همه ما می دانیم که فقط روزی چند دقیقه موتور سواری یک روش اثر بخش برای تسکین هرگونه فشارهای مزاحم است که ممکن است در انجام کارهای روزانه رخ دهد.

خب ، اکنون یک مطالعه از دانشگاه UCLA وجود دارد، که رسماً تمام آن افکار بهم ریخته را تأیید می کند و آن را در زمینه بزرگتر ، دقیق تر و علمی تر قرار می دهد.

به طور خلاصه ، به نظر می رسد که راندن یک اسکوتر برخی از مزایایی را به شما می دهد که مشابه یک نوع تمرین است که باعث کاهش کورتیزول ، هورمون ناخوشایند استرس می شود.

این مطالعه عصب شناسی توسط تیمی از محققان موسسه سمل UCLA برای کسب اطلاعات درباره علوم اعصاب و رفتار انسانی انجام شد که گروهی از سواران با تجربه و سالم را که موتور خود را در مسیری از پیش تعیین شده به مدت ۲۲ مایل که تحت شرایط عادی به سر می بردند ، مطالعه کردند.

محققان فعالیت مغز و سطح هورمون موتور سواران را قبل ، حین و بعد از موتورسواری ، رانندگی اتومبیل و استراحت ثبت کردند.

این تیم تحقیقاتی فعالیت الکتریکی مغز و ضربان قلب شرکت کنندگان و همچنین سطح آدرنالین ، نورآدرنالین و کورتیزول را با استفاده از فناوری EEG موبایل بررسی کردند.

نتایج نشان داد که هنگام موتور سواری، افراد تمرکز حسی و مقاومت در برابر حواس پرتی را افزایش داده اند.

همچنین سواری باعث افزایش سطح آدرنالین و ضربان قلب و کاهش سطح کورتیزول می شود – نوع نتیجه ای که اغلب بعد از یک جلسه ورزش سبک بدست می آورید ، که این نیز یک کاهش دهنده استرس است.

استفاده از این فناوری به خودی خود بسیار حائز اهمیت بود: “تا همین اواخر ، این فناوری برای اندازه گیری دقیق تأثیر فعالیت هایی مانند موتورسواری بر روی مغز وجود نداشت”.

“مغز ارگانی است که به طرز حیرت انگیزی پیچیده است و بررسی گزارش اثرات جسمی و روحی موتور سواران بسیار جالب است.”

این مطالعه همچنین بر این نکات کلیدی تأکید کرده است:

*موتور سیکلت سواری ۲۸ درصد از نشانگرهای هورمونی استرس را کاهش داد.

*به طور متوسط ، رانندگی با موتور سیکلت به مدت ۲۰ دقیقه ضربان قلب شرکت کنندگان را ۱۱ درصد و سطح آدرنالین را ۲۷ درصد افزایش داد – مشابه ورزش سبک.

*تمرکز حسی هنگام موتور سواری در مقابله با رانندگی خودرو افزایش یافته است.

*تغییر در فعالیت مغز شرکت کنندگان در مطالعه هنگام موتور سواری ، افزایش هوشیاری مشابه نوشیدن یک فنجان قهوه را نشان می دهد.

نتایج این مطالعات  نشان می دهد که تجربه حسی و سرزندگی موتور سواران افزایش یافته است که ناشی از آزادی موتور سواری است. امیدواریم که یافته های آنها برای نسل بعدی موتورسواران الهام بخش باشد تا این مزایا را در کنار هم تجربه کنند.

این همان چیزی است که پروفسور UCLA ، دکتر مارک کوهن ، به آن اشاره داشت:

وی گفت: “در حالی که دانشمندان مدتهاست که رابطه پاسخ مغز و هورمون ها را به توجه و استرس مورد مطالعه قرار داده اند ، انجام چنین کاری در شرایط واقعی مانند این موارد بسیار نادر است. هیچ آزمایشگاهی نمی تواند احساساتی را که یک موتورسوار در جاده آزادانه دارد را ، کپی کند. “

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *